Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 7
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Rady pro Vás » Změny v hypotékách 2017

Změny v hypotékách 2017

Hypotéky budou stále obtížněji dostupné. Od října roku 2016 vstoupila v účinnost doporučení ČNB, podle kterých by banky měly poskytovat hypotéky jen do výše hodnoty 95 % zastavené nemovitosti. Další zpřísnění přišlo letos v dubnu. Jaké jsou tedy nyní podmínky pro získání hypotéky v roce 2017?

Ještě na začátku roku 2016 jste mohli zažádat o hypotéku v 100% výši. To už však od 1. 10. 2016 není možné. Právě začátkem října začaly banky poskytovat hypotéční úvěry pouze do výše 95 % hodnoty zastavené nemovitosti. K dalšímu zpřísnění došlo letos v dubnu. Hypotéka od dubna 2017 již totiž nebude ani 95 % hodnoty, ale dokonce jen 90 % hodnoty zastavené nemovitosti. A bude hůře! ČNB totiž dále bankám doporučuje, aby neposkytovaly příliš mnoho hypotéčních úvěrů, které se těmto limitům blíží.

LTV u hypotéky

LTV je zkratka pro anglické Loan-to-value a zjednodušeně znamená v jakém poměru je výše půjčky, kterou banka nabízí, a hodnota nemovitosti. A právě u nových pravidel pro hypoteční úvěry hraje LTV velkou roli.2796929-img-hypoteka-hypoteky-banka-uver-bydleni-v0

Platí totiž, že čím vyšší LTV, tím vyšší je i úrok. Je to z toho důvodu, že čím méně vlastních financí na nákup či opravu nemovitosti máte, tím riskantnější je celá operace pro banku. Ta musí zaplatit větší podíl. V praxi je LTV vyjádřeno procentuálně (např. 50 %, 90 %, 100 % apod.) a jedná se o vyjádření poměru celkové částky, kterou Vám banka půjčí k zástavní ceně nemovitosti. Tedy ceně, za kterou by v případě, že byste nebyli schopní hypotéku splácet, mohla banka nemovitost prodat. Zástavní cenu nemovitosti odhaduje banka a většinou se jedná o trochu nižší cenu, než za kterou je Vám n

emovitost prodávána.

Kombinace hypotéky a úvěru

Podle nových „pravidel“ by zájemce o hypotéku měl být schopen financovat z vlastních zdrojů minimálně 14 % z ceny nemovitosti. Pokud Vaše porcelánové prasátko naříká hlady, pak je tu ještě možnost kombinace hypotéky a úvěru ze stavebního spoření či neúčelového úvěru. Tuto variantu je ale potřeba důkladně promyslet, protože samozřejmě k placení hypotéky a inkasu, přibude i splátka úvěru.

 

Potřebujete pomoci s hypotékou? Zavolejte nebo napište.