Víte, jaké odhady nemovitostí existují a k čemu slouží? Podívejme se, jak se vlastně určují ceny, kdo takový odhad může vypracovat a k jakému účelu lze ten který typ odhadu použít. více »
Sousedské vztahy patří mezi nejkomplikovanější vztahy vůbec. Své sousedy si totiž nevybíráme, musíme se proto s nimi pro naše vlastní dobro naučit vycházet, ať už se nám to líbí, nebo ne. Udržovat si dobré sousedské vztahy je jedním ze základů spokojeného soužití, a tedy i spokojeného bydlení. více »
Koupě nemovitosti, na které vázne zástavní právo prodávajícího, představuje určitá rizika. Jakým způsobem řešit koupi nemovitosti, na které vázne zástavní právo třetí osoby? více »
Víte, komu připadne váš byt po 10 letech užívání? Znáte institut vydržení? Jak funguje tzv. „vydržení“ a kdo se stane vlastníkem užívané nemovitosti, přestože mu nikdy vlastně nepatřila? Nájemníků se ale není třeba obávat. více »
Máte sen o novém bydlení, kde si vše navrhnete a uspořádáte podle svého? Stačí se poohlédnout po vhodném pozemku a vše tím může začít. Na co si však při koupi pozemku dát pozor? více »
Rozhodli jste se osamostatnit či už vás nebaví platit nájem a rádi byste si pořídili něco vlastního? Pokud nemáte našetřen větší obnos peněz, nejspíše to bude chtít finanční pomoc v podobě hypotéky. Jak to však s hypotékami v letošním roce 2018 vypadá? více »
Exkluzivita znamená, že prodej vaší nemovitosti může zajišťovat pouze vámi vybraná realitní kancelář. Realitní makléři dávají těmto smlouvám přednost. Jsou ale stejně tak výhodné i pro prodávající? Záleží na podmínkách i realitní kanceláři. více »
Od 1. ledna 2018 dochází na realitním trhu k významným změnám. Novela občanského zákoníku totiž navrací „do hry“ zákonné předkupní právo pro spoluvlastníky nemovitosti. Toto právo zaniklo s realizací nového občanského zákoníku k 1. 1. 2014. Přijatá novela tak ve vztahu k nemovitostem představuje návrat zpět před účinnost současného občanského zákoníku. více »
Pokud komunikujete s velkou, stabilní developerskou společností, většinou se setkáte s korektním a vstřícným chováním. I tak je ale dobré vědět, na co si dát při koupi novostavby bytu pozor. více »
Při prodeji, koupi nebo pronájmu nás bude zajímat PENB - tedy průkaz energetické náročnosti budovy. Průkaz energetické náročnosti budovy je odborný dokument, který na základě dostupných nebo osobně zjištěných informací zpracovává energetický specialista. PENB vlastně vyhodnocuje spotřebu energie budovy za jednotku času. více »
Hypotéky budou stále obtížněji dostupné. Od října roku 2016 vstoupila v účinnost doporučení ČNB, podle kterých by banky měly poskytovat hypotéky jen do výše hodnoty 95 % zastavené nemovitosti. Další zpřísnění přišlo letos v dubnu. Jaké jsou tedy nyní podmínky pro získání hypotéky v roce 2017? více »
Víte co to je družstevní byt a jaká jsou úskalí koupě družstevního bytu? Jak je to s převodem do osobního vlastnictví a jestli to vůbec lze? Protože jsou tohle časté dotazy našich klientů, rozhodli jsme se sepsat malého průvodce. více »
I když obě spojení zní podobně a spousta lidí mezi nimi nemusí dělat rozdíly – jsou rozdílná. Pojištění domácnosti není to samé jako pojištění nemovitosti. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? více »
Daň z prodeje nemovitosti, známá také jako daň z nabytí nemovitosti, od 1. 11. 2016 radikálně změnila pravidla. Tahle změna zajímá především ty, kteří nějakou nemovitost kupují. Protož právě na ně připadla povinnost tuto daň zaplatit. více »