Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 12
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Rady pro Vás » Kupujete novostavbu bytu – co byste měli vědět?

Kupujete novostavbu bytu – co byste měli vědět?

Pokud komunikujete s velkou, stabilní developerskou společností, většinou se setkáte s korektním a vstřícným chováním. I tak je ale dobré vědět, na co si dát při koupi novostavby bytu pozor.

Pozemky a přístupová cesta

Od developera byste měli požadovat majetkoprávní elaborát, ze kterého vyčtete, jaké pozemky patří k nemovitosti. Je totiž důležité vědět, jestli budete spoluvlastníkem pozemku pod celým domem nebo jestli Vám bude patřit například i ten velký park u domu. Speciálně si také pohlídejte, komu bude patřit přístupová cesta k domu – ideální je, pokud přejde pod společenství vlastníků. Pokud si ji totiž developerská společnost ponechá, tak se vystavujete vážnému nebezpečí, že jakkoli budete vlastníkem bytové jednotky a spoluvlastníkem domu, ke svému vlastnictví se nedostanete, pokud budete mít zablokovaný přístup na cestě, která Vám nepatří.

Kupujete opravdu bytovou jednotku? A jaké příslušenství patří k Vašemu bytu?a5_fireplace_v7_final_no_books_v2

Ne všechno, co se prodává jako byt, je vedeno v katastru a zkolaudováno jako bytová jednotka. Často se jedná o ubytovací jednotku anebo ateliér, protože nesplňuje buď limity hluku (v blízkosti například vede rušná silnice) nebo nemá dostatečné oslunění, to bývá nejčastější. Možná vám to tolik nevadí, ale uvědomte si, že obojí se Vám bude v případě potřeby v budoucnu hůře prodávat. Každopádně, pokud byste i přesto jednotku kupovali, určitě zkuste usmlouvat nižší cenu.

Zatímco majetkoprávní elaborát vám prozradí, jak to bude s pozemky, o příslušenství byste se měli dočíst v kupní smlouvě. Příslušenstvím se rozumí například garáž, sklep, parkovací stání nebo třeba i oplocení, studna či bazén.

Zjistěte, jaké jsou plány do budoucna

Tohle je zcela zásadní téma. Určitě byste se měli zeptat, jestli se v okolí Vašeho bytu bude stavět i poté, co se nastěhujete. Pokud ano, je klidně možné, že třeba tři i více let nebudete mít jediný den klid a ticho, protože budete bydlet uprostřed stavby. Také prostředí asi nebude zrovna zelené a upravené. Minimálně do té doby, než skončí výstavba. Zeptejte se tedy na plány a také na etapizaci stavby – jak dlouho ještě potrvá (a jestli je plán reálný vzhledem k financování, jak jsme uváděli na začátku).

Co si ohlídat při koupi bytu na papíře a co při předání bytu?

Předně si prověřte finanční stabilitu developerské společnosti, jakou má historii, které výstavby úspěšně realizovala a osobně si prověřte reference. Velmi pečlivě zkontrolujte všechny detaily předávaného bytu. Pokud můžete, vezměte si s sebou odborníka ze stavebního oboru, protože může poukázat na skutečnosti, kterých si Vy nemusíte všimnout. Velkou výhodou nových nemovitostí je pak záruka, kterou na provedené dílo ze zákona máte.