Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 7
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Rady pro Vás » Hypotéky v roce 2018

Hypotéky v roce 2018

Rozhodli jste se osamostatnit či už vás nebaví platit nájem a rádi byste si pořídili něco vlastního? Pokud nemáte našetřen větší obnos peněz, nejspíše to bude chtít finanční pomoc v podobě hypotéky. Jak to však s hypotékami v letošním roce 2018 vypadá?

Stejně jako v loňském roce ceny nemovitostí stále rostou. Poptávka po nich je neustále velká a právě to je příčina toho, že ceny stoupají směrem nahoru. Donedávna tomu také pomohl fakt, že hypotéky byly výhodné a dostupné. V roce 2017 však došlo k velkým změnám, kde tohle již přestalo platit. Za vším stojí Česká národní banka, která vydala několik doporučení, které banky dodržují a podmínky pro získání hypotéky se tedy zpřísnily. Rostou nejen ceny nemovitostí, ale také ceny hypoték. Do budoucna by se měly hypotéky stále zdražovat, zatím to však vypadá, že ne tak rychle a markantně, jak to zprvu vypadalo. Právě kvůli zdražování hypoték a také cen nemovitostí se do budoucna očekává pokles poptávky po nich. Již nyní jsou však úrokové sazby nejvýše od roku 2014.

Bude potřeba mít našetřeno

Jedním z nejdůležitějších opatření je právě to, že mají banky zákaz poskytovat hypotéky nad 90 % ceny nemovitosti. Co se týče hypoték 80 % a 90 %, ani zde již není jisté, že je získá každý. I u těchto sazeb je poskytování hypoték omezeno. V praxi to pro zájemce znamená, že od 1. dubna roku 2017 je možné získat hypotéku pouze v případě, že mají něco naspořeno – tím něčím jsou úspory ve výši minimálně 10 %. V případě, že žádné úspory našetřeny uchazeč o hypotéku nemá, je potřeba vyřešit dofinancování nemovitosti jiným způsobem a to některým z úvěrů, které k těmto účelům banka poskytuje, samozřejmě však ne vždy. Vše závisí na příjmech, kterými žadatel či žadatelé disponují. Zjišťování bonity klientů je oproti minulým letem rovněž přísnější.

Pokud si budete chtít nemovitost i přesto pořídit a banka vám schválí hypotéku, nesmíte zapomínat také na daň z nabytí nemovitosti. Dříve tomu bylo tak, že ji platil prodávající, což už také nějakou dobu neplatí. Tuto daň 4 % z hodnoty nemovitosti platí také kupující a hypotéka se na ni nevztahuje.

Nabídku hypotéky si důkladně pročtěte

V uplynulých letošních měsících se počet hypoték oproti loňskému roku snížil. Sice ne nijak markantně, ale z důvodu, že na ni každý nedosáhne, pokles tu přeci jen je. Banky se však snaží nabídnout žadatelům něco navíc, aby pro ně byla nabídka alespoň o něco lákavější. Například Česká spořitelna přišla s nabídkou pojištění domácnosti i nemovitosti na rok zdarma či fixaci úrokové sazby až na 15 let. Raiffeisenbank zase nabízí mimořádný bonus až 5000 korun. Nabídky jsou různé a před samotným rozhodnutím, od které banky si hypotéku vezmete, je velmi důležité vše velmi důkladně prostudovat a promyslet. Nenechat se nalákat hned na první nabídku, ale srovnejte si raději produkty více bank. Velkým obloukem se však určitě vyhněte nebankovním hypotékám, ač může nabídka znít sebevíc lákavě.

nahrávám...