Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 7
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Rady pro Vás » Exkluzivní smlouva: Výhra nebo past na majitele nemovitosti ?

Exkluzivní smlouva: Výhra nebo past na majitele nemovitosti ?

Exkluzivita znamená, že prodej vaší nemovitosti může zajišťovat pouze vámi vybraná realitní kancelář. Realitní makléři dávají těmto smlouvám přednost. Jsou ale stejně tak výhodné i pro prodávající? Záleží na podmínkách i realitní kanceláři.

Mnoho lidí má z exkluzivních zprostředkovatelských smluv strach. Často jsou tyto obavy oprávněné. Pokud ale prodávající podepíše smlouvu se seriózní realitní kanceláří a dá si pozor na správné a oboustranně výhodně nastavené podmínky, nemusí se ničeho obávat.

Na jak dlouho se uvázat?   

Nejčastěji se prodávající obávají, že s prací realitního makléře nebudou spokojeni a ze smlouvy, kterou uzavřeli na delší dobu, se nebudou moci vyvázat. Ze zkušeností s našimi klienty doporučujeme uzavřít smlouvu na kratší dobu, např. na tři měsíce. Tato doba by však měla být dostatečně dlouhá na to, aby majitel zjistil, zda se makléř o jeho nemovitost stará dobře, zda je komunikativní, sdílný apod. Podle spokojenosti s makléřem pak může dále smlouvu prodlužovat. Na druhou stranu majiteli taková smlouva zaručí, že pokud se nemovitost neprodá nebo nebude s makléřem spokojen, může smlouvu bez dalších problémů či pokut vypovědět.

Zároveň je však potřeba, aby měl klient na zřeteli i další aspekty smlouvy, které by neměl opomíjet. Měl by se zajímat o sankci, která by mu hrozila, kdyby chtěl smlouvu předčasně vypovědět nebo by si kupujícího našel sám a také, zda realitní kancelář požaduje úhradu nákladů i v případě, že nemovitost neprodá.

Smlouva musí vyhovovat oběma stranám a klást stejné nároky jak na prodejce, tak na makléře. Pokud je za nedodržení podmínek sankcionován klient, sankce by měly být požadovány i po realitní kanceláři.

Není makléř jako makléř

Důležitý je kromě smlouvy i výběr realitního makléře.  foto04-02 Od správného makléře očekáváme čestné podmínky a že udělá maximum, aby nemovitost prodal za předem domluvených podmínek.

Klient by si měl předem prověřit reference na makléře, se kterým exkluzivní smlouvu podepisuje. Nejsnazším způsobem je vyhledání realitní kanceláře a konkrétního makléře na internetu.

Rizika neexkluzivních smluv

Svěřit nemovitost více realitním makléřům v domnění, že se zvýší pravděpodobnost prodat nemovitost rychleji, se nemusí vyplatit. Přestože prodávající poskytne všem makléřů stejné informace, popisy na realitních portálech se pak různí jak v ceně požadované za nemovitost, tak v metrech obytné plochy. O kvalitě fotodokumentace takto inzerované nemovitosti ani nemluvě. Prodej pak ve většině případů působí na zájemce nedůvěryhodně. Navíc se makléř bez exkluzivní smlouvy nevěnuje prodeji na 100%. A nakonec je kvůli konkurenčnímu boji mezi realitními makléři prodávající tlačen ke snížení ceny a tím zbytečně přichází o peníze.

Pozor na pokuty u více smluv

Pokud se klientovi o prodej nemovitosti stará více realitních makléřů, může se dokonce stát, že několik z nich podepíše rezervační smlouvu ve stejnou dobu. Prodávající se pak dostává do svízelné situace, kdy není schopen dodržet všechny smlouvy a pokuta za nesplnění podmínek ho nemine.

Exkluzivní smlouva s dobrým realitním makléřem zajistí majiteli nemovitosti kompletní služby, prodej za nejvyšší možnou tržní cenu a bezproblémový průběh celého obchodu. Smlouvu je ovšem nutné podepsat za oboustranně výhodných podmínek. Většina realitních kanceláří k exkluzivní smlouvě nabízí navíc i některé služby jako je úprava nemovitosti či videoprohlídky zdarma.

Klient nemusí mít obavy, že podpisem exkluzivní smlouvy přijde o možné klienty z jiné realitní kanceláře, makléři spolu běžně spolupracují a pokud je osloví kolega z konkurenční realitní kanceláře, který má zájemce na nabízenou nemovitost, obchodníci se domluví.