Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 7
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Rady pro Vás » Daň z prodeje nemovitosti

Daň z prodeje nemovitosti

Daň z prodeje nemovitosti, známá také jako daň z nabytí nemovitosti, od 1. 11. 2016 radikálně změnila pravidla. Tahle změna zajímá především ty, kteří nějakou nemovitost kupují. Protož právě na ně připadla povinnost tuto daň zaplatit.

dan_z_prodeje_nemovitosti_obrazek_pod_textDaň z nemovitosti pro rok 2017

Daň z prodeje nemovitosti v roce 2016 platil většinou prodávající. Zákon tuto povinnost jasně nevymezoval a bylo to tedy především o domluvě mezi kupujícím a prodávajícím. To již od listopadu 2016 neplatí.Od 1. 11. 2016 je plátcem daně z nabytí nemovitých věcí vždy kupující. Výše daně zůstala stejná - čtyři procenta ze základu daně. 

Základ daně činí buď 100 % prodejní ceny nemovitosti, nebo 75 % směrné hodnoty nemovitosti, což je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti určuje finanční úřad. Pokud se ptáte, co to je ta směrná hodnota, tak je to vlastně cena, za kterou se obvykle ve vašim okolí prodávají nemovitosti podobné té vaší (stářím, rozlohou, atp.). Daň z nabytí nemovitých věcí se pak vypočte z vyšší z nich.

Vyměřená daň z prodeje nemovitosti je příliš vysoká

Může se stát, že se vám výše daně, vypočtené ze směrné hodnoty, bude zdát vysoká a nebudete s ní souhlasit. V tom případě můžete kupní cenu porovnat s cenou zjištěnou znaleckým posudkem. Do kalkulace se pak zahrne sedmdesát pět procent odhadní ceny. A daň znovu zaplatíte z této částky nebo ceny kupní – podle toho, která bude vyšší. Náklady na znalecký posudek si můžete ze základu daně odečíst.

Kdy podat přiznání k dani z prodeje nemovitosti

Od měsíce, ve kterém byl zapsán vklad práva do katastrofu nemovitostí, má poplatník přesně tři měsíce na podání přiznání k dani z převodu nemovitosti. Pokud tedy v únoru provedeme vklad práva do katastru, tak nejpozději posledního května musíme podat přiznání k dani. Přiznání podáváme místně příslušnému finančnímu úřadu, v jehož obvodu územní působnosti se nachází nemovitost.

Potřebujete pomoci s daní z prodeje nemovitosti? Kontaktujte naše specialisty, rádi vám poradí.