Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 4
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Rady pro Vás » Co je to PENB a kdy je potřeba

Co je to PENB a kdy je potřeba

Při prodeji, koupi nebo pronájmu nás bude zajímat PENB - tedy průkaz energetické náročnosti budovy. Průkaz energetické náročnosti budovy je odborný dokument, který na základě dostupných nebo osobně zjištěných informací zpracovává energetický specialista. PENB vlastně vyhodnocuje spotřebu energie budovy za jednotku času.

Na začátek si dáme trochu terminologie:

  • Průkaz energetické náročnosti budovy (zkráceně PENB) slouží k informaci o energetické náročnosti provozu nemovitosti. Průkaz energetické náročnosti budovy je součástí energetického posudku.
  • Energetický posudek (EP) je rozborem nemovitosti z hlediska hospodaření s energiemi, včetně předběžného návrhu stavebních opatření, jejich cenách a dopadu.

Při prodeji, koupi nebo pronájmu nás bude zajímat PENB  - tedy průkaz energetické náročnosti budovy. Průkaz energetické náročnosti budovy je odborný dokument, který na základě dostupných nebo osobně zjištěných informací zpracovává energetický specialista. PENB vlastně vyhodnocuje spotřebu energie budovy za jednotku času. Dokument slouží pro jednoduché a jasné zhodnocení nemovitosti z hlediska nároků na energie (nákladů) potřebných pro provoz a je rozdělen na dvě části: protokol a grafické znázornění energetické náročnosti budovy.

penbKlasifikace energetické náročnosti budovy je rozdělena do klasifikačních tříd A až G. PENB při prodeji slouží stávajícím majitelům, realitním kancelářím i zájemcům o koupi dané nemovitosti, jako jeden z nástrojů pro stanovení výše kupní ceny.

Průkaz je platný 10 let ode dne data jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny dokončené budovy, pro kterou byl zpracován a musí být zpracován pouze příslušným energetickým specialistou.

Pokud vlastníkovi jednotky nebyl na písemné vyžádání předán průkaz od vlastníka budovy nebo společenství vlastníků jednotek, může jej nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé 3 roky.

 

Obsah průkazu energetické náročnosti budovy

  • identifikační údaje budovy
  • typ budovy
  • užití energie v budově
  • technické údaje budovy
  • energetickou bilanci budovy pro standardizované užívání a bilance energie dodané, popř. vyrobené budovou nebo z budovy odvedené
  • výsledky posouzení proveditelnosti alternativních systémů podle § 6a odst. 4 zákona u nových budov nad 1 000 m2 celkové podlahové plochy
  • doporučená opatření pro technicky a ekonomicky efektivní snížení energetické náročnosti budovy
  • dobu platnosti průkazu, jméno a identifikační číslo osvědčení osoby oprávněné vypracovat průkaz

 

Pro šikovného realitního makléře není problém vyčíst z PENB spoustu zajímavých údajů. Proto se určitě nebojte jej po prodávajícím vyžadovat. Máte nejasnosti okolo PENB? Neváhejte nás kontaktovat!