Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 5
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Rady pro Vás » Koupě a převod družstevního bytu

Koupě a převod družstevního bytu

Víte co to je družstevní byt a jaká jsou úskalí koupě družstevního bytu? Jak je to s převodem do osobního vlastnictví a jestli to vůbec lze? Protože jsou tohle časté dotazy našich klientů, rozhodli jsme se sepsat malého průvodce.

Co je to družstevní bytdrustevni_byt

Družstevní byt je, jak už název napovídá, ve vlastnictví družstva a nelze jej tedy koupit tak, jak to klasicky známe. Koupí družstevního bytu totiž vzniká k danému bytu pouze právo nájmu. Kupující proto nemůže s bytem dále svévolně nakládat  - například ho prodat. Model družstevního bydlení tedy stojí někde na rozhraní mezi bydlením vlastnickým a nájemním. Dům je v katastru nemovitostí obvykle evidovaný jako jeden celek vlastněný družstvem, které pronajímá jednotlivé byty svým členům. Sice to zní hodně pesimisticky, ale tohle je opravdu dobré si před koupí uvědomit. Protože ne vždy je dopředu známo, zda bude možno převést byt do osobního vlastnictví.

 

Platby spojené s družstevním bytem

Jako člena družstva vás bude čekat hrazení nájemného (většinou zahrnuje poplatky za služby, fond oprav a případně splátku anuity družstevního bytu).

  • Anuitu budete hradit v případě, že družstvo vzniklo za účelem privatizace domů a dům splácí dluh obci nebo městské části.
  • Výše úhrad za služby a výše příspěvku do fondu oprav se v družstvu vypočítává na základě velikosti bytu. Čím větší byt nájemník obývá, tím vyšší jsou jeho poplatky.

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví

Záleží pouze na bytovém družstvu, jestli vám umožní převod bytu do vašeho vlastnictví, nebo ne. Avšak vzhledem k tomu, že je s tím spojeno docela dost papírování, většinou se do toho kroku družstva nerady pouštějí. Pokud by se vám však tento krok povedl a družstevní byt se převedl do vašeho osobního vlastnictví, z výše uvedených poplatků by vám odpadl nájem.

 

Mohu o družstevní byt přijít?

Vzhledem k tomu, že je bytové družstvo právnickou osobou, může se stát, že v případě špatného hospodaření nebo platební neschopnosti družstva, můžete o byt přijít. Družstvo totiž za porušení svých závazků odpovídá celým svým majetkem. Může na něj tedy být vyhlášen konkurz, apod. Tyto situace však nastávají opravdu výjimečně. Stejně tak, pokud nebudete dodržovat stanovy družstva a rušit kupříkladu spolubydlící, může vás družstvo z bytu vypovědět.

 

Hypotéka na družstevní byt

Dá se říci, že jsou v zásadě tři možnosti, jak financovat družstevní byt:

  1. Máte k dispozici jinou nemovitost (v dostatečně vysoké hodnotě), kterou použijete na zástavu úvěru.
  2. Máte dostatek dobrých referencí o družstvu a můžete tedy uvažovat o předhypotečním úvěru. V tomto případě musíte od družstva získat potvrzení o budoucím převodu. Tedy potvrzení, že družstvo povolí převod bytu po splacení anuity do osobního vlastnictví, případně, že vloží na katastr prohlášení vlastníka o rozdělení bytových jednotek.
  3. Pokud se jedná o nižší částku, lze uvažovat o úvěru s několika ručiteli, díky čemuž se dá vyhnout zástavě nemovitosti.

Vždy mějte na paměti, že družstevní byt lze financovat hypotékou pouze v případě převedení do osobního vlastnictví do 1 roku od koupě. Pokud se tak nestane, musíte ručit jinou nemovitostí nebo mít dostatek finančních prostředků.

Abychom ale neuváděli jen zápory – koupě družstevního bytu má jednu velkou výhodu: Kupující nemá povinnost hradit 4% daň z nabytí nemovitých věcí. Výrazně tak, oproti koupě bytu v osobním vlastnictví, ušetří.

Máte nějaké dotazy, spojené s bydlením v družstevním bytě? Zajímáte se o koupi družstevního bytu a nevíte si rady? Obraťte se na nás a my vám rádi poradíme a pomůžeme.